Regional Winner - North

onePT Rochdale

Finalists:

Lancaster City Council – Salt Ayre Leisure Centre

onePT Rochdale

YourGym Lytham

Orangetheory Fitness Altrincham

Barnsley Premier Leisure- Your Space Metrodome

Brio Leisure – Neston Recreation Centre

Regional Winner - Scotland

Lindsay Fitness / 300 Group Ltd – Club 300 Perth

Finalists:

Lindsay Fitness / 300 Group Ltd – Club 300 Perth

University of Strathclyde – Strathclyde Sport

Edinburgh Leisure – Craiglockhart Leisure and Tennis Centre

Regional Winner - Wales & Northern Ireland

Serco Leisure, Bangor Aurora Aquatics and Leisure Complex

Finalists:

Actif Sport & Leisure, Carmarthenshire County Council -Amman Valley Leisure Centre

Better Gym Connswater

Better Gym Belfast

Serco Leisure, Bangor Aurora Aquatics and Leisure Complex

Regional Winner - Midlands

Serco Leisure -Oak Tree Leisure Centre

Finalists:

energie Fitness Leighton Buzzard

Everyone Active -Meadowside Leisure Centre

Serco Leisure -Oak Tree Leisure Centre

Everyone Active – Enderby Leisure and Golf Centre

Everyone Active – Hucknall Leisure Centre

Everyone Active -Newbold Comyn Lesure Centre

Regional Winner - London

Castle Point Borough Council – Waterside Farm Leisure Centre

Finalists:

Castle Point Borough Council – Waterside Farm Leisure Centre

Everyone Active -Westminster Lodge Leisure Centre

W10

Everyone Active – Westway Sports & Fitness Centre

Everyone Active – Marshal Street Leisure Centre

GLL – Streatham Ice and Leisure Centre

Regional Winner - South

Parkwood Health and Fitness, Salisbury

Finalists:

Anytime Fitness Dorking

Luxe Fitness

Anytime Fitness Farnham

Parkwood Health and Fitness, Salisbury

Everyone Active – Horfield Leisure Centre

Spirit Health Club – Fareham

Supplier of the Year

Winner:

Technogym

Highly Commended:

OurPeople
DogFit

Finalists:

Wattbike Ltd

Technogym

OurPeople

Partners&

DogFit

INEOS

All Right Now Ltd

100and10%

New Concept, Build and Design of the Year

Winner:

Serco Leisure – Ladywood Leisure Centre

Highly Commended:

GM Active
LiveWire Warrington

Finalists:

University of Warwick / Willmott Dixon

Alliance Leisure Services and Denbighshire Leisure

LiveWire Warrington

Alliance Leisure Services Monmouth Leisure Centre

Serco Leisure – Ladywood Leisure Centre

GM Active

Alliance Leisure Services and South Norfolk Council

Alliance Leisure Services and Abbeycroft Leisure

Generation Active Award

Winner:

Swim England and Disney

Highly Commended:

Parkwood Leisure
Table Tennis England

Finalists:

Everyone Active – Westway Sports & Fitness Centre

Serco Leisure

Discovery Education

Swim England and Disney

Actif Sport & Leisure – Carmarthenshire County Council

Table Tennis England

Parkwood Leisure

Water Babies

Healthy Communities Award

Winner:

Everyone Active – Ashfield

Highly Commended:

Swim England

Everyone Active, Hemel Hempstead

Finalists:

Serco – Sheppey Leisure Complex

Everyone Active – Hemel Hempstead Leisure Centre

Everyone Active – Ashfield

Everybody Sport and Recreation

Swim England

Hartlepool Borough Council

Inspiring healthy lifestyles

Everyone Active Walk Well

Activation Award

Winner:

Table Tennis England

Highly Commended:

Inspired Villages
Inspiring Healthy Lifestyles

Finalists:

Inspired Villages

STA

More Leisure Community Trust

University of Stirling

Slimming World

Gym Pass

Table Tennis England

Inspiring Healthy Lifestyles

Marketing Campaing Award

Winner:

Total Fitness

Highly Commended:

STA
GreaterSport/GM Moving

Finalists:

STA

GreaterSport /GM Moving

Impulse Leisure

Total Fitness

Leeds City Council

North Lanarkshire Leisure

Technogym

Diversity & Inclusion Award

Winner:

Active Tameside

Highly Commended:

Serco Leisure, Basingstoke and Deane Community Leisure Trust
GLL – White Horse Leisure and Tennis Centre

Finalists:

Active Tameside

Serco – Stoke Mandeville Stadium

Serco Leisure – Basingstoke and Deane Community leisure Trust

Inspiring healthy lifestyles

GLL – White Horse Leisure and Tennis Centre

Digital Transformation Award

Winner:

EMD UK

Highly Commended:

Parkwood Leisure

Finalists:

OurPeople

1Life Management Solutions

EMD UK

Xn Leisure Systems Ltd

Parkwood Leisure

David Lloyd Leisure

Business Continuity and Success during Covid-19

Winner:

Leisure-net-active-net

Highly Commended:

York Sport
Alive West Norfolk

Finalists:

Kings College London

York Sport

STA

Brio Leisure

Leisure-net-active-net

Leeds Beckett University

Stable Events

Newport Live

Alive West Norfolk

Developing and Supporting Communities during Covid-19

Winner:

Sport Aberdeen

Highly Commended:

Featherstone High School

Special Recognition:

Julie Davis, #DoingOurBit

Finalists:

Sport Aberdeen

Life Leisure

Featherstone High School

Abbycroft Leisure

Everybody Sport and Recreation

Central YMCA

DOINGOURBIT

Active Tameside

Outstanding Organisation Award

Winner:

Serco Leisure

Physical Activity Hero Award

Winner:

Jess Robson

Runner Up:

Marek Wisniewski, Serco Leisure

Finalists:

Tracy Greenfield, Your Space Metrodome

Leah Jackson, Inspired Villages

Marek Wisniewski, Serco Leisure – Basingstoke and Deane Community leisure Trust – Basingstoke Aquadrome Site

Carolyn Hallam, Serco Leisure

Alistair MacFarlane, Everyone Active

Ben Polhill, Everyone Active

Cassie Ayala, Leeds Beckett

Nick WhitcombeBody Tech Wirral

Jess Robson, Run Talk Run

Outstanding Leadership Award

Winner:

Dave Candler, STA

Runner Up:

Tara Dillion, CIMPSA

Finalists:

Dave Candler, STA

Dawn Page, Serco Leisure

Chris EvettsSpirit Health Club Fareham

Steve Nelson, Serco National Centres

Tara Dillon, CIMSPA

Regional Finalists (South)

Winner:

Anytime Fitness Farnham

Finalists:

Anytime Fitness Farnham
Everyone Active – Hart Leisure Centre
Serco Leisure Basingstoke Aquadrome
Everyone Active Fareham Leisure Centre
GLL – White Horse Leisure and Tennis Centre
Castle Point Borough Council
Everyone Active – Westminster Lodge
Everyone Active – Plymouth Life Centre

Award Sponsor

Regional Finalists (Wales & Northern Ireland)

Winner:

GLL Olympia Leisure Centre

Finalists:

GLL – Better Gym Belfast
GLL Olympia Leisure Centre
Serco Leisure Bangor Aurora Aquatics and Leisure Complex

Award Sponsor

Regional Finalists (Scotland)

Winner:

Edinburgh Leisure Drumbrae Leisure Centre

Finalists:

Edinburgh Leisure Drumbrae Leisure Centre
Sport Aberdeen
North Lanarkshire Ltd

Award Sponsor

Physical Activity Champion

Winner:

Ruben and Elena Evans-Guillen

Finalists:

Jo Hancock
Helen Bye
Gabrielle Kay
Leah Jackson
Ruben and Elena Evans-Guillen
Viv Boorman
Christopher Puszczynski-Phelps
Craig Baxter

Unsung Hero Award

Winner:

Haider Ali

Finalists:

Ann Williamson
Rachel Williams
Sue Robinson
Shriti Raichura
Sue Auger
Jimmy Deane
John Taylor
Haider Ali

Award Sponsor

Insight of the Year Award

Winner:

Everyone Active

Finalists:

Places Leisure
hero
Brio Leisure/ Uni of Chester
Everyone Active
Greenwich Leisure Ltd
TRP

Digital Transformation of the Year

Winner:

Everyone Active

Finalists:

Premier Global NASM
videoDoc
Swimtime
GymCube
Serco Leisure
Cover Ninja
TopYa!
Everyone Active

Transformational Leadership

Winner:

Life Leisure

Finalists:

Life Leisure
Total Fitness

Activation of the Year

Winner:

Ordnance Survey

Finalists:

Everyone Active
Brandwave / Salomon
Ordnance Survey
Safety Training Awards
Life Leisure
Serco Leisure, Warrior Assault OCR
Swim England
Volair Leisure Ltd

Marketing Campaign of the Year

Winner:

North Lanarkshire Leisure

Finalists:

STA
Active Nation UK
Salford Community Leisure
Greenwich Leisure
AJ Products
Brio Leisure
Everyone Active
North Lanarkshire Leisure

Inclusion & Disability Award

Winner:

Active Tameside

Finalists:

1Life
GLL – White Horse Leisure and Tennis Centre
Active Tameside
Nottingham City Council
Aesop
Active Nation

Award Sponsor

Physical Activity Excellence Award

Winner:

King’s Sport – King’s College London

Finalists:

University of Warwick
Loughborough University
Active Students – University of Hertfordshire
King’s Sport – King’s College London

In partnership with

Supplier of the Year

Winner:

STA

Finalists:

Les Mills UK
CAP2
Jordan Fitness
STA
Technogym
Origin Fitness
Showoff Design and Display
Love Recruitment

New Concept, Build and Design of the Year

Winner:

Serco Leisure, Stechford 

Finalists:

Everyone Active
Serco Leisure Stetchford
Inspired Villages
Serco Leisure, National Water Sports Centre
Serco Leisure, Tadley Health & Fitness Centre
Salford Community Leisure

Award Sponsor

Regional Finalists (London)

Winner:

GLL, Rainbow Leisure Centre & Spa 

Finalists:

Anytime Fitness Twickenham
GLL Kentish Town Sports Centre
GLL Wembley Leisure Centre
GLL Wimbledon Leisure Centre & Spa
GLL Rainbow Leisure Centre & Spa
GLL Chelsea Sports Centre
GLL Streatham Ice & Leisure Centre
GLL The Greenwich Centre

Award Sponsor

Regional Finalists (North)

Winner:

onePT Ltd

Finalists:

onePT Ltd
Life Leisure Grand Central
Barnsley Premier Leisure Your Space Pontefract
Burnley Leisure St Peter’s Leisure Centre
Everyone Active – Silksworth Sports Complex
Lancaster City Council Salt Ayre Leisure Centre
GLL Workington Leisure Centre

Award Sponsor

Regional Finalists (Midlands)

Winner:

Serco Leisure Northfield Leisure Centre

Finalists:

Oak Tree Leisure Centre – Serco Leisure
Hoar Cross Hall
Serco Leisure Northfield Leisure Centre
Everyone Active – Lammas Leisure Centre

Award Sponsor

Workplace Wellbeing of the Year

Winner:

Gladstone

Finalists:

INEOS Energy Station
Gladstone
Active Nation UK Limited

Kids Award

Winner:

Everyone Active, Lammas Leisure Centre 

Finalists:

Outdoor Play and Learning CIC
Everyone Active Westway
Tagtiv8
Camp Xplode
Everyone Active, Sutton in Ashfield, Lammas Leisure Centre
Northampton Leisure Trust
Featherstone High School
Premier Education Group

Award Sponsor

Healthy Communities Award

Winner:

Abbeycroft Leisure

Finalists:

Everyone Health Ltd
Abbeycroft Leisure
Life Leisure
Kids Run Free
Brio Leisure
The Mersey Forest
Active Nation
Inspiring Healthy Lifestyles

Outstanding Organisation of the Year

Winner:

Brio Leisure

Finalists:

Active Nation
Brio Leisure
Serco Leisure
Everyone Active
GLL
Life Leisure
Swimming Teachers Association

Personality of the Year

Winner:

Professor Greg Whyte 

National Club/Centre of the Year

Winner:

onePT Ltd 

Award Sponsor

Supplier of the year

Winner:

Future Fit training

Finalists:

Escape Fitness
Love Recruitment
Play Innovation
Shopworks
STA
Taylor Made Designs
Origin Fitness

Award Sponsor

New Concept, Build and Design of the Year

Winner:

Salt Ayre Leisure Centre, Alliance Leisure

Finalists:

energie Fitness
Places for People Leisure
New Erdington Leisure Centre, Birmingham – Serco Leisure
1Life
GLL / Participation Sport Ltd
Everyone Active – Hart Leisure Centre
Everyone Active – Sapphire Ice and Leisure

Award Sponsor

Workplace Wellbeing of the Year

Winner:

Wellworking Ltd

Finalists:

High Five Health Promotion (at o2)
Active Nation
Seven Stones
Bentley Motor Cars

Award Sponsor

Inclusion & Disability Award

Winner:

Sport for Confidence and Basildon Sporting Village, Everyone Active

Finalists:

Inspiring healthy lifestyles
Aspire
Harborough Leisure Centre – Serco Leisure
Active Tameside
Active Nation
White Horse Leisure and Tennis Centre (GLL)
Tennis Foundation

Award Sponsor

Research Impact Award

Winner:

My Customer Lens

Award Sponsor

Physical Activity Champion

Winner:

Louisa Chatwin

Finalists:

Sandy Motteram
Brett Jenkins
Chelsea Mears-Graham
Annalisa Cellini
Andrea Warner
Luke Sheppard
Jonathon Woolridge

Award Sponsor

Outstanding Leader of the Year

Winner:

Oliver Stacey

Finalists:

Jan Spaticchia
Sue Anstiss MBE
Dr William Bird
Malcolm McPhail
Stuart Martin
Dave Candler
Justin Musgrove

Award Sponsor

Unsung Hero

Winner:

Ben Wimbush

Finalists:

Julie Barton
Sylvia Parker
Dorothy Markham
Gill Smith
Andy Bowes
Rachel Oakley

Award Sponsor

Organisation of the Year

Winner:

Active Tameside

Personality of the Year

Winner:

Colin Jackson

Club/Centre of the Year

Winner:

Life Leisure Stockport Sports Village (Overall Winner)

Award Sponsor

Regional Finalists (South)

Winner:

LED Leisure Management

Finalists:

Tribe HiiT Club
Holmer Park
Benton Hall Golf & Country Club
GLL – Rainbow Leisure Centre
White Horse Leisure and Tennis Centre

Regional Finalists (Wales & Northern Ireland)

Winner:

Bangor Aurora Aquatic & Leisure Complex – Serco Leisure

Finalists:

GLL – Olympia
Actif Sport & Leisure, Carmarthenshire County Council

Regional Finalists (Scotland)

Winner:

Sport Aberdeen

Finalists:

Inverclyde Leisure
KA Leisure

Regional Finalists (London)

Winner:

GLL – Kensington Leisure Centre

Finalists:

energie Fitness, Kilburn
Wimbledon Leisure Centre and Spa (Better)
GLL – Kentish Town
W10
Everyone Active – Westway Sports and Fitness Centre

Regional Finalists (North)

Winner:

Life Leisure Stockport Sports Village

Finalists:

Inspiring Healthy Lifestyles – Howe, Wigan
The Tytherington Club
GLL – Workington Leisure Centre
GLL – Arcadia Library & Leisure Centre
Everyone Active – Silksworth Sports Complex

Regional Finalists (Midlands)

Winner:

Oak Tree Leisure Centre, Mansfield – Serco Leisure

Finalists:

Everyone Active – Stratford Leisure Centre
Everyone Active Daventry
Everyone Active – Lammas Leisure Centre
The Shrewsbury Club
Places for People Leisure

ukactive Kids Award

Winner:

Northampton Leisure Trust

Finalists:

Active Tameside
Lawn Tennis Association
Kids Run Free
Greenwich Leisure Limited
Children Inspired By Yoga – Tatty Bumpkin Ltd
Everyone Active – Westgate Leisure Centre
Outdoor Play and Learning (OPAL) CIC

Award Sponsor

Healthy Communities Award

Winner:

MAN v FAT Football

Finalists:

Places for People Leisure
Intelligent Health
Active Tameside
1Life – Special Olympics
West Ham United Foundation
Everyone Active – Westway Sports and Fitness
Everyone Health – Alive and Kicking

Award Sponsor

Campaign of the Year

Winner:

Ordnance Survey

Finalists:

Promote PR
AXA PPP healthcare
Mind
The Gym Group
Sentinel – Making Memories

Award Sponsor

ACTIVE PARTNERS