Supplier of the year

Last Year’s Winner:

Future Fit training

Finalists:

Escape Fitness
Love Recruitment
Play Innovation
Shopworks
STA
Taylor Made Designs
Origin Fitness

Award Sponsor

New Concept, Build and Design of the Year

Last Year’s Winner:

Salt Ayre Leisure Centre, Alliance Leisure

Finalists:

energie Fitness
Places for People Leisure
New Erdington Leisure Centre, Birmingham – Serco Leisure
1Life
GLL / Participation Sport Ltd
Everyone Active – Hart Leisure Centre
Everyone Active – Sapphire Ice and Leisure

Award Sponsor

Workplace Wellbeing of the Year

Last Year’s Winner:

Wellworking Ltd

Finalists:

High Five Health Promotion (at o2)
Active Nation
Seven Stones
Bentley Motor Cars

Award Sponsor

ukactive Kids Award

Last Year’s Winner:

Northampton Leisure Trust

Finalists:

Active Tameside
Lawn Tennis Association
Kids Run Free
Greenwich Leisure Limited
Children Inspired By Yoga – Tatty Bumpkin Ltd
Everyone Active – Westgate Leisure Centre
Outdoor Play and Learning (OPAL) CIC

Award Sponsor

Healthy Communities Award

Last Year’s Winner:

MAN v FAT Football

Finalists:

Places for People Leisure
Intelligent Health
Active Tameside
1Life – Special Olympics
West Ham United Foundation
Everyone Active – Westway Sports and Fitness
Everyone Health – Alive and Kicking

Award Sponsor

Campaign of the Year

Last Year’s Winner:

Ordnance Survey

Finalists:

Promote PR
AXA PPP healthcare
Mind
The Gym Group
Sentinel – Making Memories

Award Sponsor

Inclusion & Disability Award

Last Year’s Winner:

Sport for Confidence and Basildon Sporting Village, Everyone Active

Finalists:

Inspiring healthy lifestyles
Aspire
Harborough Leisure Centre – Serco Leisure
Active Tameside
Active Nation
White Horse Leisure and Tennis Centre (GLL)
Tennis Foundation

Award Sponsor

Research Impact Award

Last Year’s Winner:

My Customer Lens

Award Sponsor

Physical Activity Champion

Last Year’s Winner:

Louisa Chatwin

Finalists:

Sandy Motteram
Brett Jenkins
Chelsea Mears-Graham
Annalisa Cellini
Andrea Warner
Luke Sheppard
Jonathon Woolridge

Award Sponsor

Outstanding Leader of the Year

Last Year’s Winner:

Oliver Stacey

Finalists:

Jan Spaticchia
Sue Anstiss MBE
Dr William Bird
Malcolm McPhail
Stuart Martin
Dave Candler
Justin Musgrove

Award Sponsor

Unsung Hero

Last Year’s Winner:

Ben Wimbush

Finalists:

Julie Barton
Sylvia Parker
Dorothy Markham
Gill Smith
Andy Bowes
Rachel Oakley

Award Sponsor

Organisation of the Year

Last Year’s Winner:

Active Tameside

Personality of the Year

Last Year’s Winner:

Colin Jackson

Club/Centre of the Year

Last Year’s Winner:

Life Leisure Stockport Sports Village (Overall Winner)

Award Sponsor

Regional Finalists (London)

Last Year’s Winner:

GLL – Kensington Leisure Centre

Finalists:

energie Fitness, Kilburn
Wimbledon Leisure Centre and Spa (Better)
GLL – Kentish Town
W10
Everyone Active – Westway Sports and Fitness Centre

Regional Finalists (North)

Last Year’s Winner:

Life Leisure Stockport Sports Village

Finalists:

Inspiring Healthy Lifestyles – Howe, Wigan
The Tytherington Club
GLL – Workington Leisure Centre
GLL – Arcadia Library & Leisure Centre
Everyone Active – Silksworth Sports Complex

Regional Finalists (Midlands)

Last Year’s Winner:

Oak Tree Leisure Centre, Mansfield – Serco Leisure

Finalists:

Everyone Active – Stratford Leisure Centre
Everyone Active Daventry
Everyone Active – Lammas Leisure Centre
The Shrewsbury Club
Places for People Leisure

Regional Finalists (South)

Last Year’s Winner:

LED Leisure Management

Finalists:

Tribe HiiT Club
Holmer Park
Benton Hall Golf & Country Club
GLL – Rainbow Leisure Centre
White Horse Leisure and Tennis Centre

Regional Finalists (Wales & Northern Ireland)

Last Year’s Winner:

Bangor Aurora Aquatic & Leisure Complex – Serco Leisure

Finalists:

GLL – Olympia
Actif Sport & Leisure, Carmarthenshire County Council

Regional Finalists (Scotland)

Last Year’s Winner:

Sport Aberdeen

Finalists:

Inverclyde Leisure
KA Leisure

ACTIVE PARTNERS